Umíme v Čechách stavět pasivní domy?

Každý investor by měl vědět, že pokud se rozhodne pro pasivní dům, důvěřuje nejprve jednomu architektovi a následně jedné stavební firmě, že vše provedou tak, jak mají. Z tohoto pohledu je zásadním aspektem nezávislá kontrola kvality, jestli ve finále postavíte to, co jste opravdu chtěli.

U pasivního domu je kontrola kvality plánování a kontrola provedení stavby nezbytně nutná. Bez kontroly kvality není pasivního domu.  Efektivní kontrola kvality je nejslabším článkem celého standardu pasivního domu.  Jedinou povinností je blower door test (neprodyšnost). Tím zjistíme, jestli je vnější obálka budovy těsná. To však není všechno.

Nakonec leží vše v rukách investora, který se buď s důvěrou svěří do rukou dodavateli, nebo si zajistí nezávislou kontrolu, která však něco stojí.

 

Pasivní dům je o pečlivosti provedení.

Nic víc, nic míň. A to je v řadě případů kámen úrazu. Pečlivost bohužel většinou není silnou stránkou českých stavebních firem.

Malý příklad z praxe, sorry jako jsme se spletli.

Pokud se chcete vyvarovat nelibého překvapení, je dobré hned na začátku položit několik klíčových otázek a požadovat odpověď.  Pokud se nedostaví, zvažte riziko a případně hledejte dál.

  1. Kolik pasivních domů architekt nebo stavitel postavil? Nikdy byste neměli jít do rizika s nováčkem, který se to na vás chce naučit. Velmi vhodné je zvolit architekta, stavebního inženýra, který je certifikován jako plánovač pasivního domu od PassivHaus Institutu. V ČR jich bohužel moc není, ale co není, může být.
  2. Plánování domu vždy jen s programem PHPP (PassivHaus Projektierungs Paket). Pokud vám architekt říká, že to není potřeba, utíkejte, jak nejrychleji můžete. Správně naplánovaný projekt a především odborně provedené výpočty jsou naprostým a nezbytným základem. Bez nich letíte naslepo a není vůbec jasné, co postavíte.
  3. Zajištění smluvního vztahu na stavbu pasivního domu dle přesných kritérií. Květnaté popisy vám v případě sporu nepomůžou. Podstatná je roční potřeba tepla 15 kW hodin na m2 a výsledek blowerdoor testu. Toto musí být ve smlouvě. Pokud se stavební firma kroutí a tvrdí, že to není třeba, víte, co máte dělat?
  4. Pokud už do toho jdete, zajistěte si dobrý stavební dozor. Kritické jsou elektroinstalace, napojení stěn na základovou desku, provedení vnitřní omítky. Vše podstatné odhalí blower door test. Vše co odhalíte, je nezbytně nutné odstranit a napravit. A že vám budou říkat, že se to tak nedělá? Ať říkají, ale ono se to tak dělá a musíte na to dát pozor. Jinak to nebude pasivní dům.
  5. Výběr vhodných komponent provádí plánovač. Pokud je dobrý, volí certifikované komponenty tak, aby měl jistotu, že vše bude fungovat, jak má. Ano, Pepa vám to zbastlí za míň, ale máte odvahu to riskovat? Já jí neměl a všechny komponenty jsou přesně tak, jak naplánoval architekt.
  6. Dobrá je i kontrola termografií – infračervenou kamerou, která je schopna odhalit další nedostatky. Bohužel, to už bývá pozdě a náprava je složitá. Nejlepší je termo kamerou jen potvrdit, že se vše dobře povedlo.

Fyzika pasivního domu je jednoduchá. To, co je opravdu složité, je proces změny v našich hlavách.

 

Pasivní dům má své fyzikální zákonitosti, ten, kdo jim porozuměl, z něj bude mít do konce života profit, pohodlí a velkou radost.

Jindřich Ertner
Postavil jsem pro rodinu pasivní dům. Žijeme v něm šťastně. Netápejte, nechte se inspirovat. Můj příběh
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.