Stavební úřad vzorem pasivní administrativní budovy

Návštěva mezinárodní konference o pasivních domech nebyla jen teoretickým setkáním, byla obohacena o řadu exkurzí po zajímavých objektech ve Vídni a okolí.

Pasivní dům jako rodinný dům je poměrně známý. Až tak známý už není fakt, že v pasivním standardu jde stavět i ve velkém. V USA staví první pasivní mrakodrap, ve Frankfurtu nad Mohanem první pasivní nemocnici. V rakouském Kornneuburg v roce 2010 postavili pasivní administrativní budovu stavebního úřadu.

V rámci exkurze jsem měl možnost si budovu prohlédnout. Jedná se o třípatrovou budovu s přízemím, dvěma patry pro kanceláře a technickým podlažím.  Budova není podsklepena, technologie jsou umístěny v přízemí a v technickém podlaží pod střechou.

Stavba slouží jako stavební úřad, kam denně přicházejí klienti a mají tak možnost na vlastní kůži zažít pasivní dům. V Rakousku mají k pasivním domům jiný přístup, snaží se tyto ekologické stavby ukázat tak, aby i běžný občan, který navštíví třeba stavební úřad, měl možnost zažít, jaké to je.

Skloubení starého s novým

Administrativní budova stavebního úřadu rozšiřuje stávající zástavbu ze 70. let minulého století. Stavební pozemek sousedí s obytným domem a na jeho hranici je frekventovaná silnice. Vnější provedení stavby je provedeno v souladu se vzhledem ostatních budov, aby zapadla do stávajícího kontextu.

Malá zajímavost

Při prohlídce jsem si všimnul, že v jedné z malých místností s kávovarem byly stěny podezřele zažloutlé. Ptal jsem se průvodce, čím to je. V Rakousku sice platí plošný zákaz kouření ve veřejných budovách, ale tahle místnost byla uzpůsobena jako kuřárna. Definitivní zákaz má teprve přijít. Vzhledem k vynikajícím vlastnostem vzduchotechnické jednotky a silnému odtahu s filtrem mohou pracovníci stavebního úřadu kouřit přímo v budově.

Ano, kouření škodí zdraví, ale není lepší kuřáky nechat někde, kde je o kvalitu vzduchu rychle postaráno?

Technické provedení

Stavební úřad je monolitická stavba ze železobetonové konstrukce izolovaná pěnovým polystyrenem (EPS). Pro kontrolované odvádění a přivádění vzduchu do stavby je použita mechanická vzduchotechnická jednotka s filtrací vnějšího vzduch. Vzduchotechnická jednotka provádí rekuperaci tepla s účinností 85%. Nasávání a vyústění vzduchu je na střeše objektu. Teplo je pro objekt zajištěno tepelným čerpadlem a několika zemními vrty. V letních měsících je možné systém využít i pro chlazení objektu.

V dalším díle cestování po pasivních stavbách navštívíme pasivní školku, školu a administrativní budovu energetické společnosti.

Hodnoty PHPP stavebního úřadu v Kornneuburg

Podlahová plocha 919 m2

Neprodyšnost blowerdoor test n50 = 0.4/h

Roční potřeba tepla 11 kWh /(m2a )

Topné zatížení 12 W/m2

Potřeba primární energie 145 kWh /(m2a )

Jindřich Ertner
Postavil jsem pro rodinu pasivní dům. Žijeme v něm šťastně. Netápejte, nechte se inspirovat. Můj příběh
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.