Školka jako pasivní dřevostavba

Svět pasivních domů není jen o monolitických stavbách. Jedná se i o dřevostavby jako je školka v Gänserndorf v Rakousku.

V předchozím dílu jsem představil stavební úřad v pasivním standardu, který jde vzorem všem účastníkům stavebního řízení a udává nový směr výstavby.

Další zastavení je ve školce, která je postavená jako dřevostavba a splňuje nejen náročná kritéria pro certifikaci Pasivhaus Institituem, ale je i velmi přívětivá pro své malé i velké návštěvníky.

Školka je určena pro 3 skupiny dětí a v současnosti probíhá výstavba, která budovu rozšiřuje na prostor pro 6 skupin dětí. Školka je přízemní stavba otevřená k jihu a je provedená jako dřevostavba s využitím materiálů s minimálním vlivem na životní prostředí (dřevo, jíl, skelná izolace a další ekologické materiály).

Technické provedení

Jako zdroj tepelné energie slouží dodávky tepla z místního rozvodu, který z 80 % sestává z obnovitelných zdrojů (sláma). V první fázi byla instalována fotovoltaická elektrárna o výkonu 20 kWp, která bude rozšířena na 40 kWp po dokončení druhé části.

Budova disponuje vzduchotechnickou jednotkou pro rekuperaci tepla, v letních měsících je chlazena zemním okruhem ve studni, ze kterého si odebírá chlad. Dále je instalován systém pro automatické větrání (ochlazení) v létě, v noci se automaticky otevře světelná kopule na střeše a dům se chladí sám.

Popis objektu

Budova je ve tvaru písmene L otevřená směrem na jih, na severní straně sousedí s původní zástavbou rodinných domů a na západě, respektive východě u nové části, je situován vstup do objektu. Prostor školky je pojat velkoryse, především s venkovním prostorem pro hru dětí.

Velmi důležitým aspektem objektu je přechod z vnitřní části domu do venkovního prostoru. Jedná se o klasický vstup, který je propojen s hracím kopečkem a skluzavkou jako součást stavby.

Velmi milé překvapení před školkou je nabíjecí stanice elektromobilů s celou řadou připojovacích míst. O mé cestě do Rakouska elektromobilem si můžete přečíst zde.

Když jsem si objekt školky procházel, říkal jsem si, že být malým dítětem v takovéto školce je opravdu zážitek. Samozřejmě že velkou část dělají lidé, paní učitelky, spolužáci, ale při krásném prostoru, který je vytvořen s ohledem na ekologii, je příjemný, zajišťuje komfort a stálý přísun čerstvého vzduchu, co si přát víc?

Snad jen, abych mohl o podobné školce psát v České Republice. Třeba už nějaká stojí, jen se o tom tolik nemluví. Pokud o nějaké víte, dejte mi prosím vědět.

V dalším díle cestování po pasivních stavbách navštívíme školu a administrativní budovu energetické společnosti.

Malá inspirace

Na jedné ze stěn je obrázek s duhou a komentářem:

„Práce ti neuteče, když svému dítěti ukážeš duhu.

Duha nepočká, než budeš hotový se svojí prací.

 

Mám rád návštěvy pasivních domů a inspiraci, kterou přinášejí.

Hodnoty PHPP

Podlahová plocha 668 m2

Neprodyšnost, blowerdoor test n50 = 0.5/h

Roční potřeba tepla 15,2 kWh /(m2a )

Topné zatížení 16 W/m2

Potřeba primární energie 93,8 kWh /(m2a )

Jindřich Ertner
Postavil jsem pro rodinu pasivní dům. Žijeme v něm šťastně. Netápejte, nechte se inspirovat. Můj příběh
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.