Ostrovní dům na vrcholku Alp v pasivním standardu

Ve výšce 2154 m stojí od roku 2005 ostrovní dům, který si energii pro svůj chod vytváří sám. Horská chata Schiestlhaus je jedním z nejvýše položených pasivních domů, těsně pod vrcholkem alpského velikánu.

Rakouský klub turistů chtěl původní boudu bez náhrady zbourat, neměli na rekonstrukci dostatek financí. Není se čemu divit, po 120 letech provozu byla chata ve velmi špatném stavu.

Stará Bouda Foto Treberspurg & Partner Architekten

Po vyčíslení nákladů na zbourání přišel nápad „pasivní boudy“ s podporou dotací, kdy náklady na dopravu (vrtulník) byly jedny z nejvyšších a při stavbě nového se při letu zpět odvezlo staré. Předpokládaný rozpočet pro novou chatu byl 2 mil. EUR.

Foto Treberspurg & Partner Architekten

V roce 2002 se podařilo především díky dotacím prostředky zajistit a projekt byl odstartován. Zvláštní místa na zemi vytváří zvláštní motivaci pro stavbu energeticky efektivních budov. Je to poměrně jasné, když se jedná o místo bez možnosti napojení na standartní infrastrukturu elektřiny, vody a odpadů. Je třeba přijít s jiným konceptem a to nejčastěji právě ve vysokých horách, kde je kladen důraz na ekologii.

U konvenčních horských chat je třeba neustále dodávat energii, zpravidla ve formě nafty, na kterou běží generátory. Není přeci cílem klubu turistů mít vlastní helikoptéru, která musí neustále dodávat jejich chatám tolik potřebnou energii.

V Rakousku mají alpské chaty dlouholetou tradici a jsou typickým případem ostrovního řešení. Jen v rakouské části Alp se jedná o 500 horských chat v majetku různých Rakouských sdružení a klubů turistů.

 

Alpinismus se těší stále větší popularitě a tím pádem mají horské chaty čím dál tím více návštěvníků.

 

Za posledních 30 let došlo k řadě investicí do fotovoltaiky a čističek odpadních vod, aby boudy byly soběstačné. Dodatečná řešení nemají však takovou efektivitu jako nově postavený pasivní dům.

Technické provedení

V projektu Schiestelhaus byly využity nejmodernější technologie a poznatky fyziky pasivního domu, aby došlo k jejich opravdu efektivnímu využití.  Dům využívá centrální vzduchotechnickou jednotku, vstupní vzduch je temperován tepelným čerpadlem vzduch/vzduch.

Dům je vytápěn kotlem na biomasu s centrální nádrží o kapacitě 2000 litrů. Dále je vybaven solárními a fotovoltaickými kolektory. Topí se pouze v zimě, kdy teploty padají hluboko pod nulu.

Foto Passivhaus Institut

Solární zisky zpravidla stačí na temperování v době jaro – podzim.  Záložní řešení je kogenerační jednotka, která se spouští pouze v případě nouze, kdy ostatní systémy nefungují.

Voda je zajišťována zachytáváním dešťové vody do cisterny o obsahu 34 m3 a je čištěna kaskádovými filtry a UV zářením. Odpadní voda prochází čistícím okruhem a může být vypuštěna zpět do prostředí.

Popis objektu

Jedná se dvoupodlažní dřevostavbu s orientací na jih s kapacitou 59 lůžek v sezóně a 8 v zimě. Prostor je rozdělen do 2, 3, 4 a 6 lůžkových pokojů a velkou 11 lůžkovou noclehárnou. V chatě se nachází 2 umývárny, ale z důvodu nedostatku vody není vybavena sprchou. Pro sušení bot a oblečení jsou k dispozici dvě sušárny. V zimě jsou k dispozici dvě zimní místnosti včetně přístupu na WC.

Cíle turistických sdružení a klubů jsou zcela jiné než provozování dopravy helikoptérami. Vysokohorská chata v pasivní standardu je schopná počet letů helikoptér se zásobami eliminovat na naprosté minimum. Chata funguje z velké části soběstačně na základě svých technologií a vytváří tak bezpečné místo pro své návštěvníky. Poskytuje navíc tepelný komfort a zázemí pro další dobývání horských vrcholů.  Schiestelhaus je celoročně otevřena jako záchytná horská chata. Pokud se na hory vydáte, rezervovat místo můžete zde.

Extrémní podmínky testují hranici možností a horská chata jako pasivní dům jednoznačně ukazuje, že se jedná o prověřený koncept. Slouží turistům již 12 let.

Hodnoty PHPP

Podlahová plocha 394 m2

Neprodyšnost, blowerdoor test n50 = 0.32/h

Roční potřeba tepla 12,9 kWh /(m2a )

Jindřich Ertner
Postavil jsem pro rodinu pasivní dům. Žijeme v něm šťastně. Netápejte, nechte se inspirovat. Můj příběh
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.