Nepravdy o pasivních domech

Pomoc při rozhodování, vyvracení mýtů a legend.

Před 5 lety jsme se nastěhovali do našeho domu snů.

Jedná se o pasivní dům, který je postaven tak, jak to dělají v Německu, přesně podle plánů, poctivě a pečlivě.

Užíváme si s celou rodinou řadu technických vychytávek a především to, že náklady na provoz a energie jsou minimální.

Kromě toho je náš dům postaven v souladu s učením Feng Shui a dodává nám tak potřebou energii. Náš dům je součástí naší šťastné rodiny a jsme vděční, že v něm můžeme žít.

V minulosti to bylo všechno jinak, žili jsme v sice hezkém, ale velmi malém bytě v Praze, bez zahrady, kde nás zatěžovaly náklady na energie.

V roce 2009 se zdála představa našeho vlastního domu naprosto nereálná. Dlouho jsem působil v Německu a věděl jsem, jak se u nich staví a jak má pasivní dům vypadat.

Čeští odborníci moje představy smetli ze stolu a vysvětlovali mi, v tu chvíli poprvé, že takhle se to opravdu v Čechách nedělá. Přemýšlel jsem o tom, že to vzdám a nechám se odborníky přesvědčit, že ví, co dělají a že postavíme nějaký ten typizovaný dům. Ale pak jsem se rozhodl bojovat.

Nenechal jsem se přesvědčit, nenechal jsem se zlomit tlakem odborníků, kteří to se mnou mysleli dobře. Já nebudu investovat celoživotní příjem do něčeho, co nechci. Chci náš dům postavit, jak nejlépe to jde.

Chci, aby náš dům byl jedinečný, aby fungoval hospodárně a abychom v něm žili šťastně.

Vzal jsem osud našeho domu do vlastních rukou a vyrazil jsem za odborníky do Německa. Těm se moje představy zdály naopak velmi reálné a velmi rychle jsme se domluvili a pustili do příprav plánů.

Celá situace mě nastartovala k dalšímu zkoumání, jak bych nový domek pro naši rodinu vymyslel ještě lépe.

Vzpomněl jsem si na Feng Shui, čínské učení, jak uspořádat domov tak, aby se v něm lidem žilo spokojeně a v souladu s přírodou. Tohle bylo přesně to pravé, co jsem hledal.

Moje urputná snaha a přesvědčení se začali překlápět do plánů nového domu. V tu chvíli jsem věděl, že to nebude jednoduché, že to bude stát spoustu sil a práce, ale že pro svoji rodinu postavím dům, ve kterém nám bude dobře, pohodlně a bude hospodárný.

Moje silná vazba na německé odborníky mi pomohla ve všech kritických momentech, kdy se zdálo, že se dílo nepodaří. Mohl jsem se o ně opřít a zcela pominout vliv českých rádoby expertů.

Když bylo vše připraveno z Německa, zjistil jsem, že i v Čechách máme skutečné experty, kteří chápali mé nadšení, vizi a v další fázi stavby jsem mohl čerpat i z jejich zkušeností.

Nebylo to v plánu, ale když byla hotová hrubá stavba, rozešel jsem se se stavební firmou. A protože jsem nenašel nikoho, kdo by byl ochoten realizovat náš projekt tak, jak jsem to požadoval, udělal jsem to vlastníma rukama sám za pomoci několika dělníků.

V roce 2012 byl náš dům dokončen přesně podle německého projektu. Stálo mě to jeden rok života, kdy jsem oblékl montérky a na stavbě trávil spoustu času. Nejspíše proto, že nejsem stavař, jsem byl schopen vše realizovat.

Neměl jsem předsudky, že něco nejde.

Jsem vděčný, že moje žena mi byla v tu chvíli oporou. Bez ní bych to nedokázal. Rozuměla tomu, že stavím dům pro naši rodinu a že to z dlouhodobého hlediska dává smysl.

Myslel jsem si, že o tento druh staveb bude zájem a přemýšlel o tom, že svoji zkušenost přenesu do staveb dalších domů.

Nestalo se tak, v naší zemi o skutečný pasivní dům zájem nebyl. Pochopil jsem to při dnu otevřených dveří, kdy náš dům navštívilo 15 expertů.

Experti mně podruhé vysvětlili, že to, co dělám, se tak nedělá. Přeci 30 cm izolace na vnější stěně a 45 cm na půdě z šedého polystyrenu je nesmysl, to ví každý.

Já to nevěděl a ani vědět nechtěl. Zlomil jsem nad experty hůl, stáhnul se do ústraní a žil spokojený život otce rodiny.

Trvalo to dlouho, než jsem našel odvahu se o můj příběh podělit.

Jsem přesvědčený, že dům, který potřebuje naprosté minimum energie,  je ta správná cesta do budoucna.

 

Celá řada lidí řeší dnes stejnou otázku, jakou jsem řešil já před 7 lety.

  • Jaký si vybrat dům?
  • V jakém provedení?
  • S jakými technologiemi?
  • Co to všechno bude stát a kolik nás bude stát užívání do budoucna?
  • Kdo mi udělá projekt?
  • Jak si poradím s povolením?
  • Kdo mi to postaví?

Na tyto otázky odpovídám a předávám svoji zkušenost a nabyté znalosti. Chtěl bych inspirovat potenciální investory a informovat o tom, že je možné stavět jinak.

Náklady na bydlení mohou být velmi nízké a ekonomika stavby zajímavá, pokud o to investor stojí a má chuť zkusit něco nového.

Nemusíte tápat jako já, ani chodit do Německa na radu, která byla mimochodem velmi drahá. Prošel jsem celou cestu až sem, v domě žijeme pátým rokem.

O zkušenost s plánováním, vlastní stavbou i bydlením bych se rád podělil.