Feng Shui vs. pasivní dům

Jakou má spojitost relativně mladá myšlenka pasivního domu, plná technických vymožeností jako je řízená výměna vzduchu a neprodyšná obálka domu, s velmi starým čínským učením Feng Shui?

Tedy kromě toho, že jsem ve svém pomatení smyslů dal tyto dvě věci dohromady? Ono to není až tak daleko od sebe. O pasivním domu už něco víme, tak tedy krátce o tom, co je to Feng Shui a hned se dostaneme k propojení.

Feng shui teorie

Feng shui, doslova přeloženo „vítr a voda”, je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru. Důležitým faktorem je pak působení času.

Toto učení se pokouší nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem je v mém případě náš dům.

Feng shui má dvě hlavní školy: školu formy a školu kompasu. Pracuje mimo jiné s polaritou jinu a jangu a s tzv. pěti elementy (voda, země, dřevo, oheň, kov) a snaží se mezi nimi nastolit harmonii prostřednictvím barev, tvarů, materiálů, vůní i zvuku. Jedním z pilířů této nauky je i čínská astrologie.

Umístění domu na pozemku, jednotlivé místnosti, předměty, jejich umístění v prostoru a jejich současný stav vypovídají srozumitelnou řečí o kvalitě života lidí.

Jak to bylo u nás

Moje cesta mě zavedla nejdříve k západnímu (německému), zcela technicky orientovanému architektovi, který nám prvotřídně naplánoval umístění domu v souladu s technologiemi a potřebami pasivního domu.

Ve druhém kroku jsem se obrátil na odborníky přes feng shui, kteří nám zpracovali rozbor a tisíciletá moudrost se setkala s moderním věkem. A jak to dopadlo?

Oba pohledy dospěly ke stejnému závěru – správnému umístění domu na pozemku.

A taky rozmístění a velikost oken, umístění koupelen a řady dalších parametrů, které tak člověk v rámci tvoření prostoru potřebuje.

Malá ukázka aneb škola formy

Dům je součástí okolní zástavby v novější zástavbě. Okolní domy mu poskytují oporu na dračích i tygřích horách (po stranách).

Sedící strana domu je na jih směrem do zahrady, kde oporu želvy poskytuje také sousední dům a les, který je o něco dále. Dům se dívá směrem k severu, kde se nachází příjezdová cesta, pole a železniční dráha. Je zde tedy nejvíce energie, což je v pořádku a dráha tvoří pomyslný tok, který by zde měl být.

 

Lze konstatovat, že škola formy je zde dodržena.

Feng shui učenci nám potvrdili prostorové umístění a nejen to. Jedním z požadavků na pasivní domy je požadavek na kompaktní provedení vnější obálky, což vede zpravidla ke tvarům obdelníku nebo čtverce. V tomto aspektu se pasivní dům plně kryje s požadavky feng shui na prostor, který by měl být symetrický. Jak to ti číňané mohli už před 2 tísici lety vědět? Snažím se říct, že dobře navržený dům v pasivním standardu má velmi dobrou energii podle feng shui.

Červené dveře nakonec

Na závěr jedna příhoda a doporučení jak získat více energie pro vaše bydlení.

Červená barva dle feng shui intenzivně přitahuje energii. Zažil jsem si to již ve starém bytě, kde jsem v rámci rekonstrukce osadil sytě rudé vstupní dveře. První rok za námi chodili sousedé, převážně staršího data narození s tím, že to nemůžeme myslet vážně a že je třeba dveře nejlépe okamžitě vyměnit. Dveře jsme si nechali, energie proudila a během krátké doby jsme se mohli radovat ze dvou velmi čilých holčiček.

A abych se vrátil k našemu domu, červené dveře do domu na severní straně by v kontextu béžové fasády nevypadaly dobře. Proto jsou bílé a okolo nich je z fasády vytvořen sytě rudý obdélník. A garáž, aby to bylo symetrické, dostala červená vrata.

Nevím, jestli to spolu úplně souvisí, když čchi tak hezky proudí, v každém případě nám to s třetím potomkem šlo stejně rychle a dobře, jako s předchozími holčičkami.

Nechť i vám energie proudí a jste šťastní!

Jindřich Ertner
Postavil jsem pro rodinu pasivní dům. Žijeme v něm šťastně. Netápejte, nechte se inspirovat. Můj příběh
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.