Úplně na začátku vyvstane jednoduchá otázka, co že je to vlastně ten pasivní dům? Popisů najdete celou řadu, ať už u dodavatelů různých výrobků nebo expertních uskupení.
Celý můj život je napojený na německé kořeny, ono to bylo tak, že dědu po válce neodsunuli a tak jsme tu zůstali. Vždycky mě to do Německa táhlo a prožil jsem tam řadu krásných studijních i pracovních let. Proto jsem absolutním zastáncem původních zdrojů v originále.
Celý koncept pasivního domu vytvořil Prof. Dr. Wolfgang Feist z Německa, který založil Passiv Haus Institut (PHI) v Darmstadt www.passiv.de.
První pasivní dům postavil v roce 1999 a čerpá tak ze skutečně dlouholeté zkušenosti. PHI je odbornou autoritou nejen v Německu, podílí se na tvorbě legislativy a určuje nové trendy pro celou EU.
Pasivní dům je budova, ve které je zajištěna příjemná teplota v zimě i v létě bez samostatného otopného nebo klimatizačního systému.
Pasivní dům je další vývojový krok od nízkoenergetického domu. Ve srovnání s nízkoenergetickým domem potřebuje pasivní dům o 80% méně energie, ve srovnání s konvenční budovou je to více než 90%. Pasivní dům dosahuje vynikající úspory jen díky dvěma základním principům:
Velmi dobře izolovaný vnější plášť a kvalitní okna zajišťují, že teplo zůstane v domě. Přísun čistého vzduchu zajišťuje vzduchotechnická jednotka s rekuperací, která z odpadního vzduchu získává více než 80% tepla pro vzduch, který do objektu vstupuje. Naše jednotka v domě pracuje s účinností 93%.
Teplo získává pasivní dům okny, lidmi a přístroji, které v domácnosti jsou. V létě zabraňuje stínění (např. žaluzie) přehřátí. V zimě je vzduch přihříván vzduchotechnikou, samostatný otopný systém není potřeba.
Otopný systém sice není potřeba, ale když chcete, tak si můžete téměř jakékoliv přání splnit. V našem případě máme doma krb a stěnové topení. Krb prý podle expertů z České kotliny v pasivním domě udělat nejde. Tedy v roce 2009 to nešlo, když jsme plánovali náš dům.
Podle německých expertů to jde docela dobře a není na tom nic mimořádného. Musí se dodržet pár technických detailů, aby vše fungovalo tak, jak má. Jediná nevýhoda je, že krb téměř není potřeba a člověk si ho moc neužije.
Passiv Haus Institut definuje jasná pravidla, podle kterých domy hodnotí. České pasivní domy se myšlenkami z Německa inspirují, obvykle jsou ale stavěny méně pečlivě, na základě nižších požadavků.