Co je to ten pasivní dům?

Úplně na začátku vyvstane jednoduchá otázka, co že je to vlastně ten pasivní dům? Popisů najdete celou řadu, ať už u dodavatelů různých výrobků nebo expertních uskupení.

Celý můj život je napojený na německé kořeny, ono to bylo tak, že dědu po válce neodsunuli a tak jsme tu zůstali. Vždycky mě to do Německa táhlo a prožil jsem tam řadu krásných studijních i pracovních let. Proto jsem absolutním zastáncem původních zdrojů v originále.

Prof. Dr. Wolfgang Feist foto: Peter Cook

Celý koncept pasivního domu vytvořil Prof. Dr. Wolfgang Feist z Německa, který založil Passiv Haus Institut (PHI) v Darmstadt www.passiv.de.

První pasivní dům postavil v roce 1999 a čerpá tak ze skutečně dlouholeté zkušenosti. PHI je odbornou autoritou nejen v Německu, podílí se na tvorbě legislativy a určuje nové trendy pro celou EU.

Pasivní dům je budova, ve které je zajištěna příjemná teplota v zimě i v létě bez samostatného otopného nebo klimatizačního systému.

Pasivní dům je další vývojový krok od nízkoenergetického domu. Ve srovnání s nízkoenergetickým domem potřebuje pasivní dům o 80% méně energie, ve srovnání s konvenční budovou je to více než 90%. Pasivní dům dosahuje vynikající úspory jen díky dvěma základním principům:

Snížení ztrát tepla a optimalizace tepelných zisků!

Teplo zůstává v domě

Velmi dobře izolovaný vnější plášť a kvalitní okna zajišťují, že teplo zůstane v domě. Přísun čistého vzduchu zajišťuje vzduchotechnická jednotka s rekuperací, která z odpadního vzduchu získává více než 80% tepla pro vzduch, který do objektu vstupuje. Naše jednotka v domě pracuje s účinností 93%.

Slunce topí zdarma

Teplo získává pasivní dům okny, lidmi a přístroji, které v domácnosti jsou. V létě zabraňuje stínění (např. žaluzie) přehřátí. V zimě je vzduch přihříván vzduchotechnikou, samostatný otopný systém není potřeba.

Otopný systém sice není potřeba, ale když chcete, tak si můžete téměř jakékoliv přání splnit. V našem případě máme doma krb a stěnové topení. Krb prý podle expertů z České kotliny v pasivním domě udělat nejde. Tedy v roce 2009 to nešlo, když jsme plánovali náš dům.

Topíme v krbu už během stavby (2012)

Podle německých expertů to jde docela dobře a není na tom nic mimořádného. Musí se dodržet pár technických detailů, aby vše fungovalo tak, jak má. Jediná nevýhoda je, že krb téměř není potřeba a člověk si ho moc neužije.

Schéma proudění vzduchu v pasivním domě

Základní pravidla pro stavbu pasivního domu

  • Dobrá izolace a kompaktní budova – celý vnější povrch musí být velmi dobře izolován
  • Orientace na jih bez zastínění pro zajištění solárních zisků
  • Vynikající zasklení a okenní rámy
  • Neprodyšnost budovy měřena blow door testem
  • Pasivní předohřev čerstvého vzduchu v podzemním výměníku
  • Zisk tepla z odpadního vzduchu v rekuperační jednotce vzduchotechniky
  • Ohřev vody obnovitelnými zdroji jako solarní kolektor nebo tepelné čerpadlo
  • Úsporné spotřebiče v domácnosti

Vše je podpořeno jasným matematickým modelem a systémem výpočtu v programu PHPP.

Passiv Haus Institut definuje jasná pravidla, podle kterých domy hodnotí. České pasivní domy se myšlenkami z Německa inspirují, obvykle jsou ale stavěny méně pečlivě, na základě nižších požadavků.

Jindřich Ertner
Postavil jsem pro rodinu pasivní dům. Žijeme v něm šťastně. Netápejte, nechte se inspirovat. Můj příběh
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.